VDH CH Crazy Dance Marso
Envy är efter en av mina favorit tikar och jag kunde inte låta bli att köpa en avkomma efter henne när tillfälle gavs, kan man annat än att inte smälta när man ser denna "svarta" diamant? Hennes mamma är en mycket god avelstik som lämnar avkommor som har det jag tycker om, bra storlek, underbar benstomme och fantastiska huvuden, dessutom har de ett härligt temperament! Pappa Captain Chaos är en för mig mycket intressant hane med fina engelska linjer, är Champion i rasens hemland.
Envy är en framåt, mycket pratsam tjej, allra helst sover hon på ens huvud eller iaf väldigt nära på kudden, hon gillar att stå och titta ut genom fönstrena och att springa som ett gehu i skogen. Envy är en jättekul hund att ställa ut och hon tycker det är roligt, men hennes bett uppskattas inte av så många domare, själv bryr jag mig inte om bettet och tycker hon är det vackraste jag har! <3
Men vi gjorde ett återbesök i ringen hösten -l6 i Tyskland, för två rasspecialister vann Envy, bägge dagar, klassen över några andra fina tikar och tog därmed sina två första VDH cert och påbörjade därmed vägen till det tyska championatet som kräver hela 5 cert. Kritikerna och de muntliga kommentarerna jag fick om henne gjorde mig tårögd, hon gick dessutom med annan handler i bästa tik och skötte sig även då som en stjärna! <3
|

Klicka på bilden för att se Envys galleri!
Från Envy har jag via sönerna Pablo och Simson kullar där Envy återfinns, Bakom S och V kullen finns hon som farmor så hennes blod är säkrat för framtiden.
|